Home medycyna Dlaczego można odczuwać mdłości

Dlaczego można odczuwać mdłości

by Henryk Podgórski
0 comment

Kiedy nudności wymagają pilnej pomocy medycznej
Czasami nudności mogą być objawem niebezpiecznych stanów, które wymagają pilnej pomocy medycznej. Na przykład:
Silny, ostry ból w klatce piersiowej;
ból, który rozprzestrzenia się na ramię, plecy, szyję lub szczękę;
trudności w oddychaniu;
wymioty krwią, która wygląda jak fusy z kawy;
silny ból głowy i sztywność mięśni szyi;
obrzęk twarzy, zwłaszcza wokół ust;
niewyraźne widzenie;
ciężka dezorientacja i senność;
utrata przytomności;
silny ból brzucha;
wymioty i temperatura powyżej 39 stopni Celsjusza;
przyspieszony oddech i tętno;
wymioty i bardzo silny ból głowy, zwłaszcza jeśli nie wystąpiły wcześniej;
nadmierne pragnienie, suchość w ustach, rzadkie oddawanie moczu lub jego brak, ciemny mocz, silne osłabienie, zawroty głowy, niewyraźne widzenie podczas wstawania.
Ostatnia grupa objawów wskazuje na odwodnienie. Inne mogą wskazywać na zawał serca, zaburzenia krążenia mózgowego, poważne infekcje, w tym błon mózgowych, krwawienie wewnętrzne i inne stany.

Jeśli nie występują żadne niebezpieczne objawy, możesz spróbować samodzielnie złagodzić nudności. Nadal jednak może być potrzebna pomoc medyczna.
Nudności, podobnie jak inne procesy, są kontrolowane przez mózg. Wiele bodźców może jednocześnie wywoływać to uczucie: sygnały z receptorów w przewodzie pokarmowym, uchu wewnętrznym i innych narządach, podrażnienie nerwu błędnego, mediatory, takie jak dopamina, serotonina i inne, niektóre związki chemiczne. A ponieważ istnieje tak wiele bodźców, przyczyny nudności są niezliczone.

Choroba morska
Choroba morska to stan, który występuje nie tylko na statkach, ale także w innych środkach transportu: w samochodach, pociągach, samolotach, a także w filmach i podczas grania w szczególnie dynamiczne gry komputerowe.

Pojawia się, ponieważ nasze ciało otrzymuje sprzeczne sygnały od zmysłów. Na przykład w samochodzie nasze oczy widzą, że obraz za oknem się zmienia, ale nasze ciało mówi nam, że jest nieruchomy.

Może Ci się spodobać

Leave a Comment

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić twoje wrażenia. Zakładamy, że nie przeszkadza ci to, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptuj Czytaj Więcej

Polityka Prywatności I Cookies