Home medycyna Dlaczego autodiagnoza psychologiczna jest szkodliwa i co robić zamiast niej?

Dlaczego autodiagnoza psychologiczna jest szkodliwa i co robić zamiast niej?

by Henryk Podgórski
0 comment

Co jest nie tak z autodiagnozą?
Zazwyczaj brak naukowej, profesjonalnej wiedzy zniekształca postrzeganie tego, co się dzieje. Co najważniejsze, autodiagnoza nie pomaga rozwiązać trudnej sytuacji i pozbyć się „objawu”, który dręczy daną osobę.

Złożone zjawiska psychologiczne są znacznie uproszczone
Osoby niebędące specjalistami mają tendencję do redukowania złożonych problemów i warunków do prostych i wąskich definicji. Ułatwia to zrozumienie złożonych terminów i sytuacji, ale może być mylące i prowadzić do błędnych wniosków.

Na przykład, istnieje powszechne przekonanie, że depresja jest rodzajem smutnego nastroju. Jednak smutku po obejrzeniu tragicznego filmu nie można przypisać depresji. Istota choroby jest znacznie szersza: ma różne przyczyny, rodzaje i objawy. A z nimi może zrozumieć tylko specjalista.

Całość „objawów” nie jest brana pod uwagę
Ważne jest, aby pamiętać, że w tym artykule termin „objaw” nie ma znaczenia medycznego, ale jest używany do krótkiego opisu objawów psychologicznych.

Aby postawić prawidłową diagnozę psychologiczną, należy wziąć pod uwagę całość „objawów”, ponieważ ten sam objaw może wskazywać na wiele różnych schorzeń. Jednak autodiagnoza jest zwykle przeprowadzana na podstawie 1-2 żywych znaków bez uwzględnienia reszty. Takie podejście prowadzi oczywiście do błędów i nieporozumień.

Na przykład, na poradę przychodzi osoba, która jest przekonana, że cierpi na BPD, czyli chorobę afektywną dwubiegunową. Wniosek tego młodego człowieka opierał się tylko na jednym elemencie artykułu na temat tego zaburzenia – wahaniach nastroju od smutku i apatii do uniesienia.

Ale w przypadku BAD nastroje nie tylko się zmieniają. Osoba z tym zaburzeniem doświadcza długotrwałych okresów głębokich stanów emocjonalnych – od tygodnia do dwóch lat. Ponadto istnieje szereg innych objawów, które pomagają zidentyfikować to zaburzenie.

Osoba ta w rzeczywistości nie ma BAR, ale z powodu autodiagnozy jest poważnie przygnębiona i często przygnębiona.

 

Może Ci się spodobać

Leave a Comment

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić twoje wrażenia. Zakładamy, że nie przeszkadza ci to, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptuj Czytaj Więcej

Polityka Prywatności I Cookies