Home medycyna Czym jest zapalenie opon mózgowych i jak się je leczy

Czym jest zapalenie opon mózgowych i jak się je leczy

by Henryk Podgórski
0 comment

Co to jest zapalenie opon mózgowych
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to stan zapalny błon otaczających mózg i rdzeń kręgowy (opon mózgowo-rdzeniowych). Może być niezależną chorobą lub powikłaniem innego procesu. Najczęstszymi objawami zapalenia opon mózgowych są bóle głowy, gorączka i sztywność mięśni z tyłu głowy i szyi.

Powikłania zapalenia opon mózgowych mogą być poważne, dlatego należy je natychmiast leczyć. Im szybciej zostanie udzielona pomoc, tym mniejsze ryzyko nieodwracalnych uszkodzeń neurologicznych, w tym:
głuchota
problemy z pamięcią i uczeniem się
uszkodzenie mózgu;
trudności z chodzeniem;
drgawki;
śmierć.

Jeśli zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest spowodowane przez bakterie i towarzyszy mu posocznica, może również rozwinąć się niewydolność nerek, wstrząs i martwica, co będzie wymagało amputacji.

Co powoduje zapalenie opon mózgowych i jak jest przenoszone
Prawdopodobnie słyszałeś, że możesz zarazić się zapaleniem opon mózgowych, jeśli nie nosisz czapki. W rzeczywistości nie jest to do końca prawdą. Zimno samo w sobie nie ma wpływu na błony mózgowe. Hipotermia może jednak osłabić układ odpornościowy, a wtedy organizm będzie bardziej podatny na działanie drobnoustrojów, a w szczególności wirusów. A one już mogą powodować zapalenie opon mózgowych. Jednak nie tylko one.

Istnieje kilka przyczyn zapalenia opon mózgowych. Z powodu niektórych infekcja może rozprzestrzeniać się z osoby na osobę, a z powodu innych jest to niemożliwe. Ale samo zapalenie opon mózgowych nie jest zaraźliwe.

Bakterie
Bakterie mogą dostać się bezpośrednio do błon mózgowych z powodu urazów czaszki, infekcji zatok lub uszu, podczas operacji głowy lub gdy czynnik zakaźny dostanie się do krwiobiegu i rozprzestrzeni się na różne narządy. Bakteryjne zapalenie opon mózgowych jest zwykle wywoływane przez:

Meningokoki (Neisseria meningitidis). Takie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych nazywane jest meningokokowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Zwykle występuje u młodych ludzi i może nawet powodować epidemie w zamkniętych grupach.
Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae). Wywołują zapalenie błon mózgowych częściej niż inne bakterie. Jednak pneumokoki atakują głównie układ oddechowy i prowadzą do infekcji nosa (i pośrednio ucha), zatok i zapalenia płuc.
Haemophilus influenzae (Haemophilus influenzae). Zarazki te powodowały zapalenie opon mózgowych u dzieci, ale szczepionki zmniejszyły liczbę powikłań.
Bakteryjne zapalenie opon mózgowych bez szybkiego leczenia może być śmiertelne i wymaga natychmiastowej pomocy. Na szczęście istnieją skuteczne szczepionki przeciwko meningokokom, pneumokokom i Haemophilus bacillus.

 

Może Ci się spodobać

Leave a Comment

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić twoje wrażenia. Zakładamy, że nie przeszkadza ci to, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptuj Czytaj Więcej

Polityka Prywatności I Cookies