Home medycyna Jak wybielić zęby w domu

Jak wybielić zęby w domu

by Henryk Podgórski
0 comment

Czy można wybielić zęby w domu?
W Internecie można znaleźć wiele domowych przepisów na wybielanie zębów, ale zazwyczaj albo nie działają, albo niszczą zęby. Przyjrzyjmy się kilku popularnym sposobom.

Używanie sody oczyszczonej lub węgla aktywowanego
Zarówno soda oczyszczona, jak i węgiel aktywny działają jak ostre środki ścierne. Usuwają ciemne plamy i płytkę nazębną, ale dzieje się to w bardzo ostry i niekontrolowany sposób. Ostatecznie szkliwo zostaje starte, a zęby zaczynają reagować na zmiany temperatury i jedzenie.

Stosowanie oleju kokosowego
Nie ma dowodów na to, że olej kokosowy ma jakikolwiek wpływ na kolor szkliwa. Często do oleju dodaje się sodę oczyszczoną, ale wtedy znów otrzymujemy ostry środek ścierny.

Stosowanie kurkumy
Niektóre badania potwierdzają, że kurkuma jest dobra dla organizmu. Ale do użytku wewnętrznego, nie dla zębów.

Kurkuma jest również często stosowana jako naturalny żółty barwnik. A to nie wydaje się być efektem, który chcesz zobaczyć na swoich zębach.

Z octem jabłkowym lub sokiem z cytryny.
Wszystkie kwasy uszkadzają szkliwo. W rezultacie zęby stają się kruche i wrażliwe, choć mają nieco jaśniejszy kolor. Dlatego wszelkie profesjonalne produkty wybielające starają się być neutralne, aby nie niszczyć minerałów w zębie.

Stosowanie nadtlenku wodoru
Nadtlenek wodoru działa jak naturalny środek wybielający i rozjaśnia przebarwienia. Jest dodawany do domowych zestawów wybielających i stosowany przez dentystów. Nie można jednak po prostu stosować nadtlenku z drogerii, ponieważ podrażnia on dziąsła i wysusza szkliwo.

Z pomocą specjalnych past
Pasty ze środkami ściernymi uszkodzą szkliwo, więc nie można dać się im ponieść. Istnieją bezpieczne i bardziej skuteczne opcje z enzymami i innymi związkami, ale nawet z takich środków efekt nie będzie widoczny natychmiast.

Pastę wybielającą lepiej wybrać wspólnie z dentystą.

Korzystanie z domowych zestawów wybielających
Zestawy domowe, oprócz nadtlenku, zawierają mocznik. W przeciwieństwie do nadtlenku, działa on stopniowo, dzięki czemu mniej podrażnia dziąsła i działa dłużej. Nie powinieneś jednak zamawiać takich zestawów samodzielnie, dopóki nie omówisz ich z dentystą. Kompozycje występują w różnych formach, a niektóre mogą zniszczyć szkliwo. Przywrócenie go będzie bardzo trudne.

Na przykład badanie z 2019 r. wykazało, że paski rozjaśniające rozkładają białka zębiny (warstwa pod szkliwem), takie jak kolagen. W rezultacie zęby stają się bardziej kruche.

 

Może Ci się spodobać

Leave a Comment

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić twoje wrażenia. Zakładamy, że nie przeszkadza ci to, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptuj Czytaj Więcej

Polityka Prywatności I Cookies