Home gospodarka Eksperci przewidują spowolnienie światowej gospodarki do poziomu z kryzysowego roku 2009

Eksperci przewidują spowolnienie światowej gospodarki do poziomu z kryzysowego roku 2009

by Henryk Podgórski
0 comment

Wzrost światowej gospodarki w 2023 r. wyniesie 1,2%, co jest porównywalne ze wskaźnikiem kryzysu finansowego z lat 2008-2009, zgodnie z prognozą analityków Instytutu Finansów Międzynarodowych. Ekonomiści uznali „operację specjalną” na Ukrainie za główną przyczynę spowolnienia, które ich zdaniem potrwa do 2024 roku.

Wzrost światowej gospodarki w 2023 r. spowolni do poziomu porównywalnego z kryzysem finansowym z 2009 r., podał Bloomberg, powołując się na badanie przygotowane przez analityków Instytutu Finansów Międzynarodowych (Institute of International Finance), kierowanego przez Robina Brooksa.

Zauważono w nim, że globalny PKB w 2023 r. wzrośnie o 1,2%. Po skorygowaniu o efekty bazowe, jest to tak samo niski wzrost jak w 2009 roku.

Skala spowolnienia globalnego PKB zależy głównie od przebiegu wojny na Ukrainie, zauważają analitycy IIF. „Nasz scenariusz bazowy zakłada, że działania wojenne przeciągną się do 2024 r.” – podkreślono w opracowaniu „Przegląd globalnych wskaźników makroekonomicznych: globalna recesja w 2023 r.”.

Może Ci się spodobać

Leave a Comment

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić twoje wrażenia. Zakładamy, że nie przeszkadza ci to, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptuj Czytaj Więcej

Polityka Prywatności I Cookies