Home medycyna Czy powinienem używać kwaśnej śmietany? Co powinienem zrobić na oparzenia słoneczne?

Czy powinienem używać kwaśnej śmietany? Co powinienem zrobić na oparzenia słoneczne?

by Henryk Podgórski
0 comment

Dlaczego skóra opala się na słońcu
Skin Cancer Foundation twierdzi, że im dłużej przebywasz na słońcu, tym większe jest ryzyko poparzenia słonecznego. Wpływ na to ma indeks UV: im wyższy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia czerwonych plam. Promienie słoneczne są najbardziej aktywne latem w godzinach od 10 do 16. W tych godzinach lepiej pozostać w domu lub w cieniu.

Osoby o jasnej karnacji spalają się szybciej. Według badań University of Kentucky Medical School, wszystko zależy od melaniny, pigmentu, który chroni przed promieniami UV. Istnieją dwa rodzaje melaniny:

eumelanina, która jest ciemnym pigmentem;
feomelanina, jasny pigment.
Eumelanina lepiej blokuje promienie UV, więc osoby o ciemniejszej skórze są mniej narażone na oparzenia słoneczne.

Jak rozpoznać oparzenie słoneczne
Aby uniknąć oparzeń słonecznych, należy stosować filtry przeciwsłoneczne. Jeśli jednak przebywałeś na słońcu bez ochrony, brytyjska Narodowa Służba Zdrowia sugeruje następujące oznaki poparzenia słonecznego:

skóra jest gorąca w dotyku;
odczuwasz ból w miejscu oparzenia;
skóra zaczyna się łuszczyć po kilku dniach.
Jasna skóra zwykle staje się różowa lub czerwona. W przypadku ciemnej skóry zmiany mogą być niezauważalne. Jeśli oparzenie jest poważne, pojawią się pęcherze.

Co robić w przypadku oparzenia słonecznego
Pierwszą radą brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia jest jak najszybsze schronienie się w cieniu, aby uniknąć pogorszenia się stanu. Według ekspertów z Mayo Clinic, żadna ilość leków nie wyleczy skóry – organizm może poradzić sobie tylko sam. Istnieją jednak metody na zmniejszenie bólu i dyskomfortu.

Weź środek przeciwbólowy
Możesz przyjmować środki przeciwbólowe, aby ból nie dręczył Cię przez cały dzień. Zaleca się stosowanie ich jak najszybciej po odkryciu oparzeń. Pomocne mogą być zarówno tabletki, jak i żele wcierane w skórę.

Chłodzenie skóry
Połóż na skórze czysty ręcznik zwilżony zimną wodą. Lub weź chłodną kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej – należy dodać 60 gramów. Eksperci Amerykańskiej Akademii Dermatologii radzą, aby po kąpieli delikatnie osuszyć skórę i pozostawić na niej trochę wody. Lepiej jest schładzać skórę kilka razy dziennie przez 10 minut.

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia nie zaleca stosowania lodu. Zbyt niska temperatura dodatkowo uszkodzi skórę.

Nie smaruj się kwaśną śmietaną
Kwaśna śmietana nie jest przeznaczona do stosowania na skórę i nie pomoże wyleczyć oparzeń słonecznych. Jeśli czujesz się lepiej po nim – jest to efekt chłodzenia, ponieważ produkt był w lodówce. Na tym jednak zalety kwaśnej śmietany się kończą.

Śmietana zawiera tłuszcz, który po nałożeniu na skórę tworzy film. To tylko pogarsza stan zapalny na już uszkodzonej skórze. Ponadto może dojść do infekcji bakteryjnej. Śmietana nie powinna być stosowana jako pierwsza pomoc, nawet jeśli nic innego nie jest dostępne.

 

Może Ci się spodobać

Leave a Comment

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić twoje wrażenia. Zakładamy, że nie przeszkadza ci to, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zaakceptuj Czytaj Więcej

Polityka Prywatności I Cookies